Kurtuluş Yazılım » Domain İle SEO Arasındaki İlişki

Domain İle SEO Arasındaki İlişki

Seo 1 Nisan 2021 , Perşembe

Bir internet sitesinin ismini yani domain ile seo arasındaki ilişki sağlıklı bir şekilde değerlendirebilmek için olaya birçok farklı açıdan yaklaşmak gerekir. Değerlendirmede göz önünde bulundurulması gereken bu faktörleri yani bakış açılarını şu şekilde sıralamak ve detaylandırmak mümkündür:

1- Site İçeriğiyle Domainin Uyumlu Olması

Domainin internet sitesinin kimliği olduğu göz önünde bulundurulursa elbette site içeriğiyle uygun bir site isminin olması, kullanıcıların ilgisini çekme noktasında bir hayli avantaj sağlayacaktır. Buna ek olarak internet sitesinde genel düzeyde belirlenmiş olan anahtar kelimenin de domain içerisinde geçiyor olmasının sitenin ziyaretçi trafiğini arttıracağı otoritelerin tamamı tarafından kabul gören bir yargıdır.

2- Kısa Karakter Sayısına Sahip Domainler

Google algoritmasının ve kullanıcılarının internet sitesine bakarken dikkat ettiği bir diğer faktör de domainin sahip olduğu karakter ve kelime sayısıdır. Öncelikli olarak belirtilmesi gereken; bireylerin domain seçerken akılda kalıcı ve mümkünse iki kelimeden oluşacak yönde tercih yapması gerektiğidir. Bu noktada, karakter sayısı 15’ in üzerinde olan domainlerin ise antipatik karşılandığını, bu tip sitelerin içerikleri ve tasarımları kaliteli olsa dahi trafik
düzeylerinde olumsuz bir etki meydana geldiğini belirtmek gerekir.

3- Domainde (-) Tarzı Ayraçlar Kullanılması

Bir önceki paragrafta da belirtildiği gibi domain akılda kalıcı, içerikle uyumlu ve sade bir görünüme sahip olmalıdır. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda domainde (-) tarzı ayraçların kullanılması site profili açısından hoş olmayacaktır. Burada Google algoritması açısından da önemli bir problem vardır. Google sayfaları sınıflara ayırırken, domaininde (-) ayıracı yer alan internet sitelerinin spam içerikli sayfalar olarak ayırır. Bu nedenle de arama motoru optimizasyonu yapılsa dahi site trafiğinde önemli ölçüde artış beklenmesi mümkün olmaz.

Görüldüğü gibi kaliteli ve etkili diğer bir ifadeyle SEO uyumlu domain seçilebilmesinin bağlı olduğu belirli faktörler mevcuttur. Bu faktörleri göz önünde bulunduran ve doğru değerlendirmelerde bulunan bireylerin domain noktasında hata yapmayacağı, böylelikle dijital dünyada rakiplerinden bir adım önde olacağı yanlış bir tespit olmayacaktır.

Detaylı bilgi için bize ulaşın