Kurtuluş Yazılım » SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Seo 1 Nisan 2021 , Perşembe

Sitelerini yeni açan kişilerin en büyük isteği Google arama motorunda en üst sıralara çıkmaktır. Fakat bunun için yapmaları gereken bazı ayarlar vardır. Bu ayarların en başında gelen SEO sayesinde sitelerinizi Google arama motorunda en üst sonuçlara çıkartabilirsiniz. SEO belli kriterler sonucu eğer siteniz uygunsa Google arama motorunda en üst sıralara çıkmanızı sağlar. Gelelim SEO Nedir? Nasıl Yapılır? konumuza.

Seo Nedir Ve Niçin Önemlidir?

SEO kelimesinin Türkçe anlamı Arama Motoru Optimizasyonudur. SEO ingilizce bir terimdir ve Search Engine Optimization' un kısaltmasıdır.

Eğer bir web sitesine sahipseniz ve arama sonuçlarında belli bir zirveye yani üst sıralara çıkmak ve sitenizin daha fazla kullanıcıya ulaşmasını istiyorsanız doğru teknikler uygulamanız gerekmektedir.

SEO Nasıl Yapılır? Başarılı Bir SEO için neler yapmak gerekir?

Aslında iki ana kriter vardır. Bu kriterler birbiri ile bir bütündür ve ikisini birden doğru yaptığınız zaman siteniz üst sıralara çıkacaktır.

Site içi Seo

Site dışı Seo

Bahsetmiş olduğum bu iki kriter siteleriniz için oldukça önemli ve birlikte doğru bir şekilde ve zamana yayılarak yapılmalıdır.

Bütün bunlardan önce ne yaptığınızı, ne yapacağınızı bilmeniz önemlidir. Çünkü bilmeden yani bilinçsiz bir şekilde yaptığınız işlemler sitenize fayda yerine zarar vermektedir. Arama motorları tarafından sitenizin ceza almasına bile sebep olabilirsiniz. Bu yüzden dikkatli olmanızda fayda var.

Önemli konulardan biri ise Backlink konusudur. Bu konuda kesinlikle dikkatli davranmanız gerekiyor. Kaliteli backlinkin nasıl alındığını iyi bilmeniz gerekir. Doğal backlink her zaman sizler için en geçerli backlink türüdür. Bunun yanında sitenizle alakalı bloglarda da misafir yazarlık yaparak kalıcı ve kaliteli backlinkler elde etme şansını yakalayabilirsiniz.

Bilgi: İçerik En Büyük Silahınız Olmalıdır.

İçeriğinin eksik, yetersiz ve kalitesiz olduğu web sitelerine istediğiniz kadar SEO yapın hiç bir faydası olmayacaktır. Çünkü insanlara her zaman aradığı bilgiyi sunmanız gerekmektedir. Eğer bu bilgiyi sunamıyorsanız hem arama motorlarının gözünde hem de ziyaretçilerinizin gözünden düşersiniz ve istediğiniz başarıyı asla elde edemezsiniz. Rakiplerinizden bir adım önde olmak istiyorsanız kesinlikle kaliteli içerik oluşturmanız gerekmektedir. Bu yöntem sizleri istediğiniz başarıya doğru götürecektir.

İlk etap da odaklanması gerekilen en önemli kriter kesinlikle içeriktir. Fakat çoğu kişi sitelerine fazla içerik girmiyor ve yeterli özeni maalesef göstermiyor. Benim sizlere tavsiyem, siz siz olun sitelerinize özgün, düzenli , kullanıcıyı sıkmayacak türden içerikler ve paragraflardan oluşan içerikler girmenizdir. Aksi takdirde hem arama motorları hem de ziyaretçilerin gözünden düşersiniz ve bu size -1 puan kaybettirir.

Detaylı bilgi için bize ulaşın